نظام جمع و جنگ افزار شناسی
ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ فروردین ،۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آیا می دانید که:

در نظام طبیعت نیز حرکت از راست به چپ تنظیم شده اند، حرکت بیشتر سیارات ، حرکت خون، گردش ساعت، حرکت مدار زمین و ...

کهکشان راه شیری 300x240 کهکشان راه شیری...

در اسلام علاوه بر دستورها و تمرین های نظامی که از راست به چپ بوده است، هنگام اقامه ی نماز نیز پیامبر ( ص) نحوه صف بستن در جماعات را همیشه از راست تمرین می داده اند. این رعایت موجب می شد که هر فرد هنگام ورود ، به اولین جای خالی در سمت راست خود برود. این عمل باعث می شود که از رشد روحیه تفاخر طلبی ، تک روی یا موقعیت طلبی جلوگیری شود. اسلام به همه آموزش می داد که همه آحاد مردم مانند دانه های شانه با هم برابرند و در برابر قانون باید یکسان رفتار کنند.

 


اهمیت نظم در زندگی:

نظم در آفرینش:

آنچه در زمین و آسمان هاست به اذن خدا و قانون نظم پا بر جامانده است. خدایی که کهکشان ها ، جهان و زمین و کوه های سر به فلک کشیده اش را آفرید ، برای انسانی که برترینش خواند ، برای هدایت و توجه دادن به قدرتش در قرآن ، بزرگ ترین و کامل ترین کلام وحی ، سوره ای به نام کوچک ترین خود ( مورچه ) نازل کرد ه است. انسان ذی شعور را به تماشای خلقت و راز های پنهان این موجود فرا می خواند.

انسان موجودی است اجتماعی، یعنی نه به تنهایی می تواند زندگی کند. او همیشه باید در کنار انسانهای دیگر زندگی می کند تا بتواند زندگی خوبی داشته باشد. هر کسی باید کار خودش را به موقع و درست انجام دهد تا چرخ روزگار بچرخد. یکی از چیزهایی که برای جامعه انسانی لازم است، وجود نظم و قاعده در کارهاست. بی نظمی کار اجتماع را مختل می سازد.

همه موارد حکایت از آن دارد که در کارهای اجتماعی و زندگی فردی «نظم» نقش عمده و تعیین کننده ای دارد. حضرت علی علیه السلام در آخرین وصیتانمه خویش، بیش از هر چیز مردم را به رعایت نظم در کارها سفارش کرده اند.

خداوند بزرگ وجود نظم در نظام آفرینش را مسئله مهمی به حساب آورده و در جای جای قرآن کریم مردم را به تفکر در نظم نظام آفرینش دعوت کرده است، تا از این راه، به وجود خداوند آگاه و متعال پی ببرند.

آفرینش انسان

«اگر نظم نباشد، کارها در هم می ریزد و حتی ان کسی که میل دارد به موقع کار خودش را درست و کامل انجام دهد، توانایی این کار را نخواهد داشت» رانندگی نظم و قاعده و قانونی دارد، اگر چراغ راهنمایی در سر چهار راه ها نباشد، یا اگر مردم قاعده و نظم از دست راست حرکت کردن را رعایت نکنند، آیا رانندگی کردن ممکن است.

در هر جامعه ای که نظم و قاعده و قانون حاکمیت داشته باشد. مردم بهتر تکلیف خودشان را می دانند و زودتر به مقصد می رسند. یکی از جاهایی که اصلاً بدون نظم کارهای از پیش نمی رود جبهه جنگ است. به همین دلیل «نظم» از عمده ترین مسائلی است که در آموزش نیروهای مسلح روی آن تأکید می شود.

نظم در نیروهای مسلح :

در نیروهای مسلح، برای بالابردن هماهنگی فرد یا گروه و هم چنین برای افزایش کارآیی نظامیان و تنظیم حرکات آنان و نیز برای فرمانبرداری عمومی از فرماندهان، «نظام جمع» آموخته می شود.
در اینجا چند هدف برای نظام جمع می آوریم. شما می توانید اهداف دیگر آموزش نظام جمع را با مشورت معلم و همکلاسهایتان بدست آورید و به این سه مورد اضافه کنید: هدف از آموزش نظام جمع این است:

افراد قدرت کنترل و هماهنگی اندام و اعضا و حتی حواس خود را بدست آورند. – اطاعت دقیق و آگاهانه از فرماندهان را بیاموزند تا به هنگام دفاع ، کارآیی بیشتری داشته باشند.
-
در لحظه های حساس نبرد، خیلی زود متشکل می شوند و فرصت کمتری برای پیشروی و حمله به دشمن بدهند.

اگر نظم و نظام جمع آموخته نشود مشکلاتی پیش خواهد آمد از جمله :
هر رزمنده ای بنا به تشخیص خودش کاری را در صحنه نبرد انجام خواهد داد که شاید خیلی هم ضروری نباشد. افراد بدون هماهنگی با واحدهای عملیاتی دیگر عمل خواهند کرد.
و دشمن راحت تر می تواند پیشروی کند.

آیا می دانید که:

در نظام طبیعت نیز حرکت از راست به چپ تنظیم شده اند، حرکت بیشتر سیارات ، حرکت خون، گردش ساعت، حرکت مدار زمین و ...

در اسلام علاوه بر دستورها و تمرین های نظامی که از راست به چپ بوده است، هنگام اقامه ی نماز نیز پیامبر ( ص) نحوه صف بستن در جماعات را همیشه از راست تمرین می داده اند. این رعایت موجب می شد که هر فرد هنگام ورود ، به اولین جای خالی در سمت راست خود برود. این عمل باعث می شود که از رشد روحیه تفاخر طلبی ، تک روی یا موقعیت طلبی جلوگیری شود. اسلام به همه آموزش می داد که همه آحاد مردم مانند دانه های شانه با هم برابرند و در برابر قانون باید یکسان رفتار کنند.

آداب نظامی در تمامی کشورها و ارتش جهان، فرمان از راست است و در حرکات اجتماعی بدون تفنگ در توقف یا حرکت از راست به چپ نظام می گیرند و در یک مجموعه افراد قدهای متفاوت از سمت راست به چپ در دو جهت از قد بلند به قد کوتاه مرتب می شوند.تا فرمانده بتواند از تمامی جهات و حرکات آن ها را کنترل و مورد بازرسی قرار دهد. و شکلی منظم و صعودی را در ذهن ایجاد کنند.

قوانین نظام جمع و روش اجرای آن :

نظام جمع از یک دسته حرکات منظم و با مفهوم مشخص تشکیل شده است ، هر حرکت نظام جمع از دو جزء تشکیل شده است:۱خبر   ۲اجرا

«خبر در نظام جمع، آگاهی و ایجاد آمادگی در فرد برای هماهنگی با جمع است. «اجرا» هماهنگ شدن عملی با جمع، اطاعت از فرمان و اجرای عمل خاصی است که فرمانده دستور آن را داده است.
فرمان «از جلو نظام» را مثال می زنیم. در این فرمان «از جلو» خبر است و «نظام» اجرا.
معمولاً فرماندهان میان خبر و اجرا چند ثانیه به نیروهایش فرصت می دهد. از جلو نظام فرمانی است برای پشت سر هم قرار گرفتن نفر است.

فرمانده جزء یکم یعنی خبر را با صدای بلند و کشیده به گوش افرادش می رساند. از جلو……
افراد با شنیدن جزء خبر از فرمان از جلو نظام، به سرعت پشت سر هم قرار می گیرند سپس فرمانده جزء دوم فرمان را با صدای کوتاه و محکم اعلام می کند.

    نظام :

افراد با شنیدن جزء دوم فرمان از جلو نظام، دست چپ خود را در حالی که کاملاً کشیده شده است به طرف بالا پرتاب می کنند. بصورتی که پنج انگشت به هم چسبیده باشد و انگشت بزرگ دست چپ آنها با شانه چپ نفر مقابلشان چهار انگشت فاصله داشته و کف دست آنها را به زمین و تقریباً موازی آن باشد. مسلماً اولین نفر دست خود را بلند نمی کند، زیرا کسی را در مقابل خود ندارد.
نتیجه این فرمان، آن است که تمام افراد دقیقاً پشت گردن هم قرار می گیرند. به فاصله ی یک دست با نفر جلو و عقب خود فاصله خواهند داشت.

بلافاصله بعد از فرمان «از جلو نظام» فرمانده، «خبردار» می دهد. «خبردار» نیز از دو جزء تشکیل شده است. «خبر» و «دار» با شنیدن فرمان خبردار، دست چپ با شتاب به پائین می افتد و همزمان مشت شده و در امتداد خط دوخت شلوار قرار می گیرد.

 راست راست: تغییر سمت 90 درجه به سمت راست.

جزء اول: نفر بر روی پاشنه پای راست به پنجه‌ پای چپ به کمک حرکت سریع شانه‌ها به اندازه 90 درجه به سمت راست می‌چرخد این حرکت در حالی صورت می‌گیرد که بدن به طور کامل راست، دست‌ها به بدن چسبیده و کشیده، سر بالا، پای چپ کشیده و پاشنه متمایل به خارج باشد.

جزء دوم: پس از انجام گردش و مکث لازم پای چپ بدون این که خم شود از کوتاهترین راه به پای راست می‌چسبد.

به چپ چپ: تغییر سمت 90 درجه به طرف چپ

جزء اول: نفر روی پاشنه پای چپ و پنجه‌ی پای راست به کمک حرکت سریع شانه‌ها به اندازه 90 درجه به سمت چپ می‌چرخد، در حالی که بدن به طور کامل راست، دست‌ها به بدن چسبیده کشیده، سر بالا، پای راست کشیده و پاشنه متمایل به خارج باشد.

جزء دوم: پس از انجام گردش و مکث لازم پای راست بدون آن که خم شود از کوتاه‌ترین راه پای چپ می‌چسبد.

عقب گرد: تغییر سمت 180 درجه از طرف چپ به سمت عقب

جزء اول: نفر روی پاشنه پای چپ و پنجه‌ی پای راست به کمک حرکت سریع شانه‌های به اندزه 180 درجه به سمت چپ می‌چرخد در حالی که بدن به طور کامل راست، دست‌ها به بدن چسبیده و کشیده، سر بالا،‌ زانوی پای راست در گودی پشت زانوی پای چپ قرار می‌گیرد.

جزء دوم: پس از انجام گردش و مکث لازم، پای راست از کوتاه‌ترین راه با ضربه به پاشنه پای چپ می‌چسبد.

 

  

                                   

  •  پیدایس سلاحهای سرد :

برای اینکه بدانیم وسایل دفاعی انسان چگونه پیشرفت کرده است، انسان بدون سلاحی را تصور کنید که از دست جانور غول پیکری می گریزد. برای او تنها وسیله ی دفاع، پنهان شدن در شکاف کوه ها و غارهاست. یا هنگام گرسنگی برای او بهترین وسیله، شکار، سنگ و چوب است. توجه داشته باشید که انسان در ابتدا در حالت طبیعی ، سنگ و چوب را تغییر نمی داده ولی با گذشت زمان و استفاده از قدرت اندیشه او توانسته است در شکل طبیعی وسایل دفاعی تغییر ایجاد کند. مثلاً توانسته سر چوبها و سنگ ها را تیز کند و با استفاده از الیاف گیاهی سنگ های نوک تیز را به چوبها متصل سازد. این کار در واقع قدم بزرگی در تکامل ابزار دفاعی بوده است.

قدم بعدی چه بوده؟ «کشف آتش» قدم مؤثر دیگری در پیشبرد و تکامل وسایل دفاعی بود. چون از شعله و دود آن برای ترساندن حیوانات استفاده می شد. اما مهتر از این، خاصیت ذوب کنندگی آتش بود که انسان می توانست با بهره گیری از این خاصیت در فلزاتی مانند : مس، قلع، آهن، تغییر ایجاد کند و وسایل جنگی متنوع تری بسازد. کارد – خنجر – شمشیر – گرز و تیرو کمان از جمله سلاحهایی هستند که پس از کشف آتش و فلز تا امروز مورد استفاده بشر قرار گرفته اند. این نوع سلاحها را در اصطلاح «سلاح سرد» می گوئیم.

نیاز انسان به دفاع در مقابل افراد مهاجم سبب شد تا گروهی از مردان قبایل برای استفاده از ابزار جنگی و مقابله با هجوم دشمنان آمادگی بیشتری کسب کنند و با تمرین، در کاربرد انواع سلاحها، مهارت کافی بدست آورند.

بنابراین مردان قوی هر قبیله یا کشوری، در زمینه هایی مثل شمشیرزنی، پرتاب تیر و کمان و … صاحب شهرت شدند. این افراد به هنگام تهاجم یا دفاع، جا و مکان معینی داشتند و بخشی از عملیات را به عهده می گرفتند.از اینجا بود که دولتهای نظامی خاص بوجود آمد. از طرف دیگر قدرت طلبی رؤسای قبایل سبب شد تا گروهی از افراد جنگجو را در اختیار گرفته و هر چند گاه به همسایگان خود حمله کنند. در این حمله ها اموال و دارایی، زمین و نوامیس قبیله مغلوب به غارت رفته و زندگیشان به آتش کشیده می شد، عده ای ازآنان برای بهره کشی به اسارت در می آمدند و عده ای دیگر مجبور به پرداخت باج و خراج می شدند.

 پیشرفت وسایل جنگی و خوی تهاجم در برخی جوامع گروههای مقابل را وادار به تفکر کرد. آنها دراین مورد اندیشیدند که بایدحساب شده ترباتهاجمات دشمن مقابله کنند.
آنها می دانستند که باید به طریقی از نزدیک شدن دشمنان به خانه و سرزمین شان جلوگیری کنند. اما چگونه ؟

در زیر دو راه را که برای جلوگیری از تهاجم دشمن به فکرشان رسیده است می خوانید:
کندن خندق به دور شهرکشیدن دیوار به دور شهر و ساختن برجهای محکم
مدافعین شهر در این فکر بودند که چگونه بدون تماس مستقیم با مهاجمان   آنان را پراکنده و دچار‌آسیب نمایند. قبایل مهاجم نیز با دیدن خندق و دیوار دور شهر، در فکر یافتن وسیله هایی بودند تا با استفاده از آنها از خندق عبور کنند. و برجها را ویران سازند. اما یافتن این وسیله ها چندان ساده نبود و احتیاج به زمان و فکر بیشتر داشت.ولی انسانهای آن زمان تصمیم گرفتند وسیله ای بسازند تا از دور به دشمن آسیب برسانند. به همین دلیل «منجنیق» ساخته شد. منجنیق تقریباً همان کاری را می کرد که تیر و کمان بچه ها انجام می دهد. با این تفاوت که ساختمان منجنیق پیچیده تر بود.

 پیدایش سلاحهای گرم :

در اغلب جنگ ها، جنگجویان مجبور بودند روی در روی یکدیگر قرار گرفته و با هم بجنگند. به عبارت دیگر جنگ ها بیشتر به صورت «تن به تن» بود. برای فرار از خطر و همچنین از پا درآوردن دشمن جنگجویان همیشه دنبال راههای تازه بودند تا اینکه باروت به عنوان یک ماده منفجره به خدمت گرفته شد. استفاده از باروت تحول بزرگی در نحوه جنگ ها بوجود آورد. باروت اولین بار در توپ بکار رفت و از قدرت آن برای پرتاب گلوله به سوی دشمن استفاده شد.
سلاحهایی را که برای پرتاب گلوله در آنها از باروت یا مواد اشتعالی دیگر استفاده می شود «سلاح گرم» می نامیم

می دانید منجنیق وسیله ای بود که از راه دورگلوله های سنگی و آتش را به سوی دشمن پرتاب می کرد. با استفاده از این تجربه توپ ساخته شد. توپ لوله ای بلند و ضخیم داشت که سر آن باز وته آن بسته بود و یک سوراخ کوچک برای عبور فتیله در قسمت انتهایی بدنه آن قرار داشت.

طرز کار توپ، مطابق شکل بدین ترتیب بود. پس از روشن کردن فتیله آتش به باروت می رسید و با انفجار باروت، لوله از توپ خارج و به سوی دشمن پرتاب می شد.

 توپ ها را روی ارابه های کوچک چوبی می گذاشتند ، این ارابه ها را توسط چهارپایان یا انسانها به نزدیکترین نقطه ممکن به دشمن می بردند. مشکلات استفاده از توپ مخصوصاً سنگین بودن آن باعث شد تا کارشناسان نظامی به فکرساخت وسیله ای بیفتد که با همان روش کار کند ولی توسط یک نفر قابل حمل باشد، در نتیجه «تفنگ سرپر» ساخته شد. اشکال عمده تفنگ های سر پر این بود که در مناطق مرطوب و بارانی قابل استفاده نبودند همین اشکال باعث شد که در تکامل تفنگ سر پر قدم دیگری برداشته شود. برای اطمینان خاطر از آتش زدن باروت و احتراق و انفجار آن ، آتش زنه تفنگ را با استفاده از خاصیت سنگ چخماق ساختند. مدتها گذشت تا برای کامل تر کردن روشهای تیراندازی، هم چنین برای ایجاد جرقه و هدف گیری مطمئن «چاشنی» ساخت شد. «چاشنی » عبارت بودند از :
مقداری مواد حساس به ضربه و قابل اشتعال که در کلاهکی از فنر نرم      (مانند مس) قرار می گرفت.

مواد حساس و قابل اشتعال داخل کلاهک مسی با کوچکترین ضربه ای که چخماق به آن وارد می کرد آتش می گرفت و جرقه از سوراخ پستانک به ته لوله و به باروت سرایت می کرد و باعث انفجار باروت می شد. استفاده از چاشنی و چخماق هدف گیری را بسیار آسان کرد و اما باز هم یک اشکال وجود داشت و آن عدم «برد» کافی این تفنگها بود. زیرا تفنگدار مجبور بود به دشمن با هدف بسیار نزدیک شود ولی می دانید که این کار بسیار خطرناک است. در نتیجه فکرها به کار افتاد و صدها اسلحه در پی یافتن چاره، روزهای خود را صرف کردند. مدتها گذشت تا آنکه چاره کار را در آن دیدند که در داخل لوله های تفنگ برجستگیهای موازی به صورت مارپیچ بوجود آورند. به این برجستگیهای موازی و مارپیچ اصطلاحاً خان می گوئیم.

 

در تصویر ۱ لوله تفنگ بدون «خان» است . تصویر (۲) لوله تفنگ سر پر را با خان نشان  می دهد وجود «خان» باعث می شد که گلوله پس از انفجار باروت، در طول لوله به چرخش درآید. وقتی گلوله ای در حالت چرخش به سوی هدف پرتاب شود فاصله بیشتری را می تواند طی کند.پس به این فکر افتادند که به هر ترتیبی که شده زمان کمتری را صرف پرکردن تفنگ خود کنند. بنابراین تفنگهای فشنگی یا ته پر بوجود آمد.فشنگ لوله ای است که باروت را در آن می ریزند و گلوله را در دهانه و چاشنی را در ته آن جاسازی می کنند.
فشنگ در ته لوله تفنگ قرار می گیرد. برای شلیک گلوله، چخماق به روی چاشنی ضربه می زند و جرقه ایجاد می کند و گلوله شلیک می شود، پوکه فشنگ با کمک اهرمی از ته لوله خارج می گردد و فشنگ دیگر جای آن را می گیرد.

 

امروزه تفنگهایی ساخته شده که عملیات جایگزینی فشنگ جدید، شلیک و بیرون انداختن پوکه را به صورت خودکار انجام می دهد و می تواند در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی تیر به صورت رگبار شلیک کند.

 

سلاحهای سنگین :

همه آنچه که تا این جا گفتیم مربوط به «سلاحهای سبک » یا «سلاحهای انفرادی» بود. این سلاحها توسط یک نفر حمل می شوند. به همین دلیل سلاح انفرادی نامیده می شدند. امروزه در کنار سلاحهای سبک «از سلاحهای سنگین» نیز استفاده می شود. سلاحهای سنگین دارای قدرت تخریب و برد زیادی هستند. مانند خمپاره اندازه ها و توپها و … با پیشرفت صنایع نظامی انواع سلاحهای پیشرفته ای مانند، تانکها، موشکها، هواپیماها، هلی کوپترها و ناوها ساخته شده است. علاوه بر اینها انواع بمبهای شیمیایی، میکروبی، اتمی و هیدروژنی نیز سلاحهایی هستند که امروزه مورد استفاده کشورها قرار می گیرند.
این بمب ها اثرات زیانباری روی بدن انسان و محیط زیست دارند. ولی کشورهایی که قصد کشور گشایی و تجاوز دارند و حقوق ملتها را نادیده می گیرند توجهی به اثرات آن نمی کنند.

 

مین:  مین یکی از ابزار های جنگی است که قابلیت انفجار دارد . مین ها در انواع ، اندازه ها و رنگ های مختلف  وجود دارند. با گذشت زمان ، ظاهر مین ممکن است در اثر زنگ زدگی یا شرایط آب و هوایی تغییر کند ، اما خاصیت انفجاری آن از بین نمی رود.

چرا از مین استفاده می شود:

  

کشور هایی که در حال جنگ هستند ، برای جلوگیری از پیشروی دشمن و از بین بردن آنها از مین استفاده می کنند. مین ها را معمولاً در منطقه یا محلی از زمین و در زیر خاک می گذارند ، که به آن میدان مین گفته می شود.

معمولاً مین ها برای از بین بردون نفرات  و وسایل جنگی استفاده می شد.

مین ضد تانک

  برشی از یک مین ضد تانک.

 

بمب هیدروژنی

  پرسش:

 
۱تفاوت اساسی میان دفاع انسان و دفاع دیگر موجودات در چیست؟

دو تفاوت اساسی میان دفاع انسان ودفاع دیگر موجودات وجود دارد.
اول : «هدف حیوانات از دفاع، حفظ خود است ولی انسان علاوه بر حفظ خود، قصد دارد اعتقادات و میهن خود را نیز حفظ کند.

دوم : بر خلاف حیوان، بشر براساس قدرت تفکر و تعقل، و با استفاده از یادگیریهای قبلی با خطرها مقابله می کند».

۲تأثیر کشف آتش در ساخت وسایل دفاعی و جنگی چه بود؟

کشف آتش اقدام مؤثر دیگری در پیشبرد و تکامل وسایل دفاعی بود. چون از شعله و دود آن برای ترساندن حیوانات استفاده می شد. اما مهمتر از این خاصیت ذوب کنندگی آتش بود که انسان می توانست بهره گیری از این خاصیت در فلزاتی مانند مس، قلع ، آهن تغییر ایجاد کند و وسایل جنگی متنوع تری بسازد.

۳چرا تفنگ سرپر در مناطق مرطوب قابل استفاده نبود؟

اشکال عمده این تفنگ ها آن بود که در مناطق مرطوب و بارانی قابل استفاده نبودند زیرا در این نوع تفنگ ها از فتیله آغشته به باروت استفاده می شد که در خارج از تفنگ قرار داشت. همین اشکال باعث شد که در تکامل تفنگ سرپر قدم دیگری برداشته شود. یعنی برای اطمینان خاطر از آتش زدن باروت و احتراق و انفجار آن، آتش زنه تفنگ را با استفاده از خاصیت سنگ چخماق ساختند.

۴فرق سلاحهای سبک و سلاحهای سنگین چیست؟

سلاحهای سبک یا سلاحهای انفرادی سلاحهای هستند که توسط یک نفر حمل می شوند. بنابراین جابجایی آنها بسیار ساده و آسان است. اما سلاحهای سنگین سلاحهایی هستند که دارای قدرت تخریب و برد زیادی هستند و قدرت تخریب و برد سلاحهای سنگین بسیار بیشتر از سلاحهای سبک است مانند  تانکها، موشکها، هواپیماهای جنگی و

  5- سلاح گرم را تعریف کنید؟

سلاحهایی را که برای پرتاب گلوله در آنها از باروت یا مواد اشتعالی دیگر استفاده می شود «سلاح گرم» می نامیم.

6علت وجود خان در لوله تفنگ را بیان کنید؟

وجود خان باعث می شود که گلوله پس از انفجار باروت، در طول لوله به چرخش درآید. وقتی گلوله ای در حالت چرخش به سوی هدف پرتاب شود. فاصله بیشتری را می تواند طی کند.